Má medovka upokojujúci účinok?

Medovka lekárska (Melissa officinalis) patrí medzi najznámejšie bylinky, ktoré sa tradične používajú na upokojenie nervového systému. Jej jemná citrónová vôňa a príjemná chuť z nej robia obľúbený domáci prostriedok na stres, úzkosť či problémy so spánkom. No pôsobí skutočne tak, ako sa o nej tvrdí? Pozrime sa bližšie na jej účinky.

Zloženie a pôsobenie na nervový systém

Medovka obsahuje celý rad biologicky aktívnych látok, ako sú rozmarínová kyselina, flavonoidy, triterpény a éterické oleje (najmä citral a citronelal). Práve tieto zložky sú zodpovedné za jej sedatívne a anxiolytické (protiúzkostné) účinky. Výskumy ukazujú, že medovka ovplyvňuje hladinu GABA – neurotransmiteru, ktorý tlmí nervovú aktivitu v mozgu, čím navodzuje pocit uvoľnenia a pokoja.

Vďaka tomuto mechanizmu sa medovka často používa pri miernych formách úzkosti, napätí, podráždenosti alebo nervozite pred skúškami či vystúpeniami. Pomáha aj pri psychosomatických ťažkostiach, ako sú bolesti hlavy, búšenie srdca alebo tráviace ťažkosti spojené so stresom.

Podpora spánku a kognitívnych funkcií

Jedným z najčastejších dôvodov, prečo ľudia siahajú po medovke, sú poruchy spánku. Čaj alebo extrakt z medovky môže skrátiť čas potrebný na zaspatie a zlepšiť kvalitu spánku, najmä ak sú problémy spôsobené psychickým napätím. V porovnaní s bežnými sedatívami má výhodu, že nespôsobuje ospalosť počas dňa ani závislosť.

Niektoré štúdie naznačujú, že medovka môže pozitívne ovplyvniť aj kognitívne funkcie – zlepšiť pamäť, sústredenie a duševný výkon, najmä u starších ľudí alebo pri strese. Účinná je najmä v kombinácii s ďalšími bylinkami ako valeriána lekárska alebo chmeľ.

Ako medovku užívať a kedy sa jej vyhnúť

Medovku možno konzumovať vo forme čaju, tinktúry, kapsúl alebo éterického oleja. Pri miernych psychických ťažkostiach stačí 2–3 šálky čaju denne, ideálne medzi jedlami alebo večer. Tinktúry a extrakty s vyšším obsahom účinných látok sa používajú pri silnejšom napätí alebo dlhodobej nespavosti.

Napriek svojej bezpečnosti by sa medovka nemala užívať vo vysokých dávkach dlhodobo bez prestávky. Opatrnosť je na mieste pri užívaní liekov na upokojenie alebo poruchy štítnej žľazy – medovka môže ovplyvniť ich účinok. V týchto prípadoch je vhodné konzultovať jej užívanie s lekárom.

Štúdie:

Kennedy, D.O. et al. (2003). Attenuation of laboratory-induced stress in humans after acute administration of Melissa officinalis.

Cases, J. et al. (2011). Pilot trial of Melissa officinalis L. leaf extract in the treatment of mild-to-moderate anxiety disorders and sleep disturbances.

Zuzana Černá

Zuzana Černá

Volám sa Zuzana Černá a zdravý životný štýl je mojou vášňou aj povolaním. Na mojom blogu sa venujem témam ako výživa, pohyb a duševná pohoda, pretože verím, že všetko spolu súvisí. Pomáham ľuďom nájsť rovnováhu medzi cvičením a zdravým jedlom bez zbytočných extrémov. Sledujte moje články a objavte jednoduché spôsoby, ako sa cítiť skvele vo svojom tele!

Odporúčané články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *